EtkinlikÖYB

Ahmet Örs’ün 2. Kitabı İlim Yayma’nın Penceresi Çıktı

Ahmet Örs, İlim Yayma’nın Penceresi adlı anı kitabıyla yeniden okurlarıyla buluştu. Kitap dönemin siyasî, İslamî ve kültürel fotoğraflarını gösteriyor.

Hikâyelerini paralel bir evrende kurgulamak yerine yaşadığımız hayatın içinde anlatan Ahmet Örs, Yüzümüzü Ağartan adlı kitabından sonra şimdi de bir anı kitabıyla okurlarıyla buluşuyor.

Birkaç yıldır Tasfiye dergisinde Mehmet Sacit imzasıyla ve İlim Yayma Yurdu Penceresi’nden üst başlığıyla yayınlanan anıların derlendiği kitabında Ahmet Örs, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okuduğu yıllarda yaşadığı ve tanıklık ettiği olayları anlatıyor.

Tokat’ın Niksar ilçesinden İstanbul’a gelen imam-hatip lisesi mezunu bir öğrencinin, Vefa’daki İlim Yayma Vakfı Yüksek Tahsil Talebe Yurdu’nda kaldığı zaman zarfında yaşadığı değişim ve dönüşümünün izlerini taşıyan kitap, böylece doksanlı yılların atmosferini hatırlama imkânı da sunuyor.

Dönemin siyasî, İslamî ve kültürel fotoğraflarını göstermeye çalışan kitap, yaşanıp gözlemlenenlerin muhasebe edilebilmesini sağlayacak hususları da içinde barındırıyor.

Tümüyle hatırlama ile tümüyle unutmanın ötesinde eleştirel bir bakış da ortaya konuyor. Bu yönüyle kitap sadece geçmişe ait manzaralar olmaktan farklı bir yerde duruyor ve sosyal bir hafızayı kayda geçirmesi açısından önemli bir tanıklık yapıyor.

Ahmet Örs’ün Okur Kitaplığı’ndan çıkan İlim Yaymanın Penceresi adlı kitabına kitabevlerinden ve kitap sitelerinden temin edebilirsiniz.

http://www.okurkitapligi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.